Giant electric eels can deliver a voltage shock of 500 V and up to 1.0 A of curr
ID: 1347283 • Letter: G
Question
Giant electric eels can deliver a voltage shock of 500 V and up to 1.0 A of current for a brief time. What is the maximum power a giant electric eel can deliver to its prey during this time?
The body of a snorkeler swimming in salt water has a resistance of about 610 . If the snorkeler is unfortunate enough to be struck by the eel, what current will flow through her body?
A current of about 500 mA can cause heart fibrillation and death, if it lasts too long. Is the current through the swimmer in this case large enough to be dangerous?
What power does the snorkeler receive from the eel?
Explanation / Answer
Solution:
Voltage = V = 500 V
current = I = 1 A
maximum Power = VI = 500*1 = 500 W
2) V=500V
Resistance = 610 ohms
from ohm's law, I=V/R =500/610 = 0.82 A
3) Yes the current of 0.82 A is strong enough to be dangerous.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.