Giant electric eels can deliver a voltage shock of 5.00 x 102 V and up to 1.00 A
ID: 778578 • Letter: G
Question
Giant electric eels can deliver a voltage shock of 5.00 x 102 V and up to 1.00 A of current for a brief time. What is the maximum power a giant electric eel can deliver to its prey during this time? Number The body of a snorkeler swimming in salt water has a resistance of about 605 . If the snorkeler is unfortunate enough to be struck by the eel, what current will flow through her body? Number A current of about 500 mA can cause heart fibrillation and death, if it lasts too long. Is the current through the swimmer in this case large enough to be dangerous? O yes O no What power does the snorkeler receive from the eel? NumberExplanation / Answer
1.
Power is given by:
P = V*i
Pmax = 5.00*10^2*1.00
Pmax = 500 W
2.
from ohm's law:
i = V/R
i = 500/605
i = 0.826 Amp
3.
Since if current current is greater than 500 mA, than it will be dangerous and in part 2 current is 826 mA, So
Yes, It will be dangerous.
4.
Power of snorkeler will be
P = V*i
P = 500*0.826
P = 413 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.