A 69 kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (\"glassy\") la
ID: 1348121 • Letter: A
Question
A 69 kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is k = 0.22.
Part A
What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 200 N to the skier (=0)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
aA= __________ in value and units.
Part B
What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 200 N on the skier at an upward angle = 16 ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
aB = _________ in value and units
Explanation / Answer
Here,
uk = 0.22
for the theta = 0 degree
let the tension in the string is FT = 200 N
Using second law of motion
FT - u* m * g = m * a
200 - 0.22 * 69 * 9.8 = 69 * a
a = 0.74 m/s^2
the acceleration of the skier is 0.74 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.