A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 880 N/m. A bl
ID: 1350268 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 880 N/m. A block of mass m = 1.40 kg is attached to the spring and rests on a horizontal, frictionless surface as in the figure below. (a)The block is pulled to a position x = 6.20 cm from equilibrium and released. Find the elastic potential energy stored in the spring when the block is 6.20cm from equilibrium and when the block passes through equilibrium. (b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium point. b/s (c) What is the speed of the block when it is at a position 42 = 3.1 cm? m/s (d) Why isn?t the answer to part (c) half the answer to part (b)?Explanation / Answer
mass m=1.4 kg
spring constant k=880 N/m
a)
at x=6.2cm
elastic potential energy U=1/2*k*x^2
U=1/2*880*(6.2*10^-2)^2
U=1.69 J
at x=0 :elastic potential energy U=0
b)
at eqilibrium position,
Total energy =K.E=U
1/2*m*v1^2=1.69
1/2*1.4*v1^2=1.69
v1=1.55 m/sec
c)
at x=3.1 cm
T.E=K.E+U
1.69=1/2*m*v2^2+1/2*k*x^2
1.69=1/2*1.4*v2^2+1/2*880*(3.1*10^-2)^2
===> v2=1.34 m/sec
d)
here,
v2 is not equals to v1/2
because,
K.E and U enrgy is proportiona to v^2 and x^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.