A horizontal pipe carries oil whose coefficient of viscosity is0.00012 N·s/m 2 .
ID: 1674645 • Letter: A
Question
A horizontal pipe carries oil whose coefficient of viscosity is0.00012 N·s/m2. The diameter of the pipe is5.0 cm and its length is 58 m. (a) What pressure difference is requiredbetween the ends of this pipe if the oil is to flow with an averagespeed of 1.0 m/s?1 Pa
(b) What is the volume flow rate in this case?
2 m3/s (a) What pressure difference is requiredbetween the ends of this pipe if the oil is to flow with an averagespeed of 1.0 m/s?
1 Pa
(b) What is the volume flow rate in this case?
2 m3/s
Explanation / Answer
Given : coefficient of viscosity ( n ) = 0.00012N·s/m2. Diameter ( d ) = 5 .0 cm Radius ( r ) = 2.5 cm = 2.5 * 10-2 m Speed ( v ) = 1.0 m/s Density of water ( ) = 103kgm/m3 P = 1/2 v2 = ----- Pa = ----- Pa Volume flow rate ( Q ) = r4 P / 8 n L = ----- m3/s Where P is the Pressure difference Plugin the values and sove itRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.