A uniform rod of length 60.0 cm and mass m1 = 1.50 kg is pivoted at a horizontal
ID: 1351170 • Letter: A
Question
A uniform rod of length 60.0 cm and mass m1 = 1.50 kg is pivoted at a horizontal, frictionless axle at P, which is 15.0 cm from the lower end of the rod, as shown, and the rod is rotating in a vertical plane; at the instant the rod is vertical, it has an angular velocity of 3.20 rad/s counterclockwise, and exactly at this same instant, two small point masses which were travelling to the right strike the rod with speeds each of 4.00 m/s and stick to the rod. Mass m2 = 2.00 kg sticks at 15.0 cm from the upper end of the rod, and mass m3 = 3.00 kg sticks to the lower end of the rod, as shown.Explanation / Answer
(a) The moment of inertia of the rod about point P before collision which is given as :
using an equation, Ip = m (d/2)2 + Icm
Ip = m (d/2)2 + (1/12) m d2
Ip = (1/3) m d2 { eq.1 }
where, m1 = mass of the rod = 1.5 kg
d = length of rod = 60 cm = 0.6 m
inserting the values in eq.1,
Ip = (1/3) (1.5 kg) (0.6 m)2
Ip = 0.18 kg.m2
(b) Magnitude of the rod's angular velocity after the collision which is given as :
using conservation of energy,
(1/2) m v02 = (1/2) m vf2 + (1/2) Ip wf2
m v02 - m vf2 = Ip wf2
m (v02 - vf2) = [(1/3) m d2] wf2 (from eq.1)
(v0 - vf) (v0 + vf) = [(1/3) d2] wf2
wf2 = 3 [(v0 - vf) (v0 + vf)] / d2 { eq.2 }
where, v0 = initial speed of rod = 4 m/s
vf = final speed of rod = 0 m/s
inserting the values in eq.2,
wf2 = 3 (4 m/s)2 / (0.6 m)2
wf2 = (48 m2/s2) / (0.36 m2)
wf2 = 133.3 rad2/s2
wf = 11.5 rad/s
And after the collision, the rod rotates clockwise about its pivot point P with angular speed, wf.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.