The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid unif
ID: 1352645 • Letter: T
Question
The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 90 kg and length L = 5.7 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.6 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 =2950 kg is supported by the crane at a distance x = 4.1 m from the left end of the bar.
(a) What is the tension in string A?
TA = ____N
(b) What is the tension in string B?
TB = ____N
Explanation / Answer
net torque about B = 0
TA*d = m2*g*x + m1*g*L/2
TA*1.6 = (2950*9.8*4.1)+(90*9.8*5.7/2)
TA = 75652.9 N
net force = 0
TA - TB - m1*g - m2*g = 0
75652.9 - TB - (90*9.8)-(2950*9.8) = 0
TB = 45861 N <<--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.