The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid unif
ID: 1448039 • Letter: T
Question
The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 150 kg and length L = 5.8 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3440 kg is supported by the crane at a distance x = 4.3 m from the left end of the bar.
a) What is the tension in string A?
b) What is the tension in string B?
String B - String AExplanation / Answer
Sum torque about string B ====> Ta*d - m1*g*L/2 - m2*g*x=0
Ta=g*(m1*L/2+m2*x)/d
Ta=9.81*(150*5.8/2 + 3440*4.3)/2 = 74688.44 N
for Tb, sum forces in the y ======> 74688.44 - Tb - g*3590=0 ========> Tb = 39470.54 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.