Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid unif

ID: 1699765 • Letter: T

Question

The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck. A rigid uniform horizontal bar of mass m1=90.00kg and length L=5.300m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d=1.000m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2=3500kg is supported by the crane at a distance x=5.100m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise. Use 9.81 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.

a)Find TA, the tension in string A.
TA= answer in N. (answer using 4 sig figs)

b) Find TB, the magnitude of the tension in string B.
TB=answer in N. (answer using 4 sig figs)

Explanation / Answer

Sum the torque about string B to determine the tension instring A: St = 0 = TA*1.0m - (5.3m /2)*90kg*9.81m/s^2 - 5.1m*3500kg*9.81m/s^2 TA =172768.815 N Sum the forces in the vertical direction to find the tensionin B: SFy = 0 = -TB + TA -905kg*9.81m/s^2 - 3500kg*9.81m/s^2 TB =129555.765 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote