A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1353735 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.20 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 26.6% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? An average American household consumes 9.0 × 103 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power?
Explanation / Answer
A.
E = P*t = 1.20*10^6*0.266*365*24*3600 = 1.0066*10^13 J = 2.77*10^6 kWh
B. no. of house = 2.77*10^6/9000 = 307 houses
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.