A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1432713 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 2.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 31.2% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?
An average American household consumes 1.10 × 104 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power?
Explanation / Answer
a) E=Power x efficiency x time = 2x106x 0.312 x 365x24x3600 = 1.96x1013 Joule
b) energy consumed by each house = 1.1x107x3600 = 3.96x1010 Joules
number of house = 495 house
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.