A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1437514 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 2.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 31.0% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?
Explanation / Answer
effective energy=2*0.31
=0.62 MW
so energy=0.62x106*365*24*60*60
= 1.955x1013J
Energy=5.43x106 kW hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.