QUESTION 1 1. You throw a ball straight into the air from a height of 4 feet and
ID: 1355040 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
1. You throw a ball straight into the air from a height of 4 feet and with a speed of 5.54 m/s. The moment the ball leaves your hand you start running away at a speed of 3.31 m/s. How far are you from the ball, the moment it hits the ground?
QUESTION 2
A roach that runs for its life because you try to hit it with your physics book runs off the horizontal tabletop with a speed of 0.771 m/s. It strikes the floor a horizontal distance 0.304 m away from the edge of the table. Ignore air resistance.
What will be the vertical component of the roach's velocity just before it hits the floor?
(define positive y upward)
QUESTION 3
Mission Impossible: Special agent Ethan Hunt tries to escape an assassin by jumping horizontally off a flat roof. His goal is to reach a window, two stories or 7.14 m down, on the building across the alley.
Ignore air resistance.
If the alley is 11.8 m wide, how fast must he run when jumping off the roof?
QUESTION 4
The walkway leading to Everglades Hall is splattered with raw eggs. The mess is
about a distance of 57 m away from the building. You suspect fellow dorm
residents to be responsible for this. Assuming a horizontal throw and a throwing speed of 60 mph you try to identify the floor from which the eggs have been thrown. From what height have the eggs been thrown?
QUESTION 5
A lamp is suspended by three wires as shown in the figure. The tension in wire
B is 280 N. The indicated angle is 42 degree.
Draw a proper freebody diagram for the point at which the three wires are connected to each other? Employ Newton's Law and find the magnitude of the tension in wire A.
QUESTION 6
A lamp is suspended by three wires as shown in the figure. The tension in wire
B is 238 N. The indicated angle is 38 degree.
Draw a proper freebody diagram for the point at which the three wires are connected to each other? Employ Newton's Law and find the magnitude of the tension in wire C.
Explanation / Answer
Question 1:
Let us first find the time ‘t’ at which it hits the ground,
Use kinematic equation,
h=Vi*t+1/2*a*t2
-4=5.54*t+1/2*-9.8*t2 => t= 1.63s
Distance away from the ball = d= V*t = 3.31*1.63 = 5.4 m
Question 2:
Vix=0.771m/s
Viy=0m/s
h=0.304 m
Use kinematic equation along vertical,
Vfy2= Viy2+2*a*h = 02 +2*-9.8*-0.304 => Vfy = -2.8m/s
You posted multiple question in a single post. Please try to keep only one at a time. Thanks !
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.