A conductor carrying a current I = 15.8 A is directed along the positive x axis
ID: 1356733 • Letter: A
Question
A conductor carrying a current I = 15.8 A is directed along the positive x axis and perpendicular to a uniform magnetic field. A magnetic force per unit length of 0.126 N/m acts on the conductor in the negative y direction.
(a) Determine the magnitude of the magnetic field in the region through which the current passes.
_________ T
(b) Determine the direction of the magnetic field in the region through which the current passes.
+x direction, x direction, +y direction, y direction, +z direction, z direction
Explanation / Answer
The magnitude of the magnetic field in the region through which the current passes is
F =BIL
Now Force per unit length is F/L =I*B
0.126N/m =15.8*B
Then B =7.97*10-3T
From the flemings left and rule , the direction of the magnetic field in the region through which the current passes is vertically upwards i.e., is in +z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.