A conducting sphere of radius r_1 = 0.37 m has a total charge of Q = 3.2 mu C. A
ID: 1528195 • Letter: A
Question
A conducting sphere of radius r_1 = 0.37 m has a total charge of Q = 3.2 mu C. A separate uncharged conducting sphere of radius r_2 = 0.38 m joint to the original by a thin conducting wire The spheres are separated by a very large distance compared to their size. What is the total charge on sphere two Q_2 after they are connected, in coulombs? What is the surface charge density of the second sphere, sigma_2. after they are connected in coulombs per square meter? sigma_2=___________________________Explanation / Answer
a] Since the potential on both spheres will be equal, charge Q2 will be proportional to its radius.
Q2 = 3.2e-6*0.38/[0.38+0.37]
= 1.621*10^-6 C
b] surface charge density = 1.621*10^-6/[4*pi*0.38^2]
= 8.933*10^-7 C/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.