Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A force of magnitude 800 N stretches a certain spring by 0.200 m from its equili

ID: 1357588 • Letter: A

Question

A force of magnitude 800 N stretches a certain spring by 0.200 m from its equilibrium position.

Part A

What is the force constant of this spring?

k = _______ N/m

Part B

How much elastic potential energy is stored in the spring when it is stretched 0.300 m from its equilibrium position.

U = _______ J

Part C

How much elastic potential energy is stored in the spring when it is compressed by 0.300 m from its equilibrium position?

Part D

How much work was done in stretching the spring by the original 0.200 m ?

U = _____ J

Explanation / Answer

A) F = kx

800 = k (0.200)

k = 4000 N /m

b) U = kx^2 /2

U = 4000 x 0.3^2 /2 = 180 J


c) U = kx^2 /2

U = 4000 x 0.3^2 /2 = 180 J

D) acting force is constant = 800 N

work done = F.d = 800 x 0.200 = 160 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote