A 66.0 kg rider sitting on a 8.0 kg bike is riding along at 9.3 m/s in the posit
ID: 1359709 • Letter: A
Question
A 66.0 kg rider sitting on a 8.0 kg bike is riding along at 9.3 m/s in the positive direction. The rider drags a foot on the ground and slows down to 5.4 m/s still in the positive direction.
What is the change in momentum of the rider and bike? = -2.89x10^2 kg*m/s
What is the impulse delivered by the ground to the rider's foot? -2.89×102 N*s
What force is acting on the bike and rider if slowing down took 15.2 seconds? -1.90×101 N
And, how far did the bike and rider travel during these 15.2 seconds???
Explanation / Answer
a)
Momentum is given by
P=mV
Change in momentum bo rider and bike is
dP =Pfinal-Pinital =(66+8)*5.4-(66+8)*9.3
dP=-288.6 Kg-m/s = -2.89*102 Kg-m/s
b)
Impulse
dP ==-288.6 Kg-m/s = -2.89*102 Kg-m/s
c)
Force
F=dP/dt =-2.89*102/15.2
F=-1.9*101 N
d)
Average velocity
Vavg =(9.3+5.4)/2=7.35 m/s
Distance travelled
X=Vavgt =7.35*15.2
X=111.72 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.