Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Give your answers to at least three significant figures. Your answers must be ac

ID: 1361748 • Letter: G

Question

Give your answers to at least three significant figures. Your answers must be accurate to 1%. How much heat energy is required to raise the temperature of 602 g of ice from a temperature of-49 degree C to a temperature of -11 degree C? How much heat energy is required to raise the temperature of 602 g of water from a temperature of 59 degree C to a temperature of 83 degree C? How much heat energy is required to raise the temperature of 602 g of water (initially ice) from a temperature of -49 degree C to a temperature of 83 degree C? How much heat energy is required to evaporate 602 g of water which is initially at a temperature of 59 degree C?

Explanation / Answer

I think you need only the only the last question.

From the definition of specific heat capacity,

heat necessory =m*dt*s

s=specific heat capacity=4.186 J/gm

dt=change in temperature=83-59=36

m=602 gm

Heat necessory=90718.992 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote