A rock is tied to a string and spun in a circle of radius 1.4 m as shown in the
ID: 1364286 • Letter: A
Question
A rock is tied to a string and spun in a circle of radius 1.4 m as shown in the figure below. The speed of the rock is 13 m/s.
(b) What are all the forces acting on the rock? (Select all that apply)
-normal force reacting to the weight of the rock
-weight of rock
-tension form string
-frictional force
(c) What is the total force on the rock directed toward the center of its circular path? Express your answer in terms of the (unknown) tension T in the string. (Use the following as necessary: .)
d) Apply Newton's second law along both the vertical and the horizontal direction and find the angle the string makes with the horizontal. (Assume a coordinate system in which the positive x direction is horizontally to the right and positive ydirection is vertically up.) Theta counterclockwise from the +x-axis. pls show all the work thank you!!
Explanation / Answer
A) I CAN NOT SEE THE FIGURE
Fc = M*(V^2/r)
Fc = M *13^2/1.4
Fc = 120.71M
Fg = MA = M*9,8 = 9.8M
Since we were not given a mass, we can assume a mass to clean up the math. If they gave you a mass, plug it in here and solve.
M = 1 kg
Apply Pathathragas
120.71^2 + 9.8^2 = T^2
14570.90 + 96.04 = T^2
T^2 = 14666.94
C) T = 121.10 N
By simular triangles
Sin theta = 120.71N/121.19=
Sin theta = 0.99
D)Theta = 81.89 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.