The acceleration due to gravity at the north pole of Neptune is approximately 11
ID: 1368055 • Letter: T
Question
The acceleration due to gravity at the north pole of Neptune is approximately 11.2 m/s2. Neptune has mass 1.02×1026 kg and radius 2.46×104 km and rotates once around its axis in a time of about 16 h. a)What is the gravitational force on a 4.60-kg object at the north pole of Neptune? Express your answer with the appropriate units. b)What is the apparent weight of this same object at Neptune's equator? (Note that Neptune's "surface" is gaseous, not solid, so it is impossible to stand on it.) Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
the gravitational force on a 4.60-kg object at the north pole of Neptune:
Fg = mg = 4.6 *11.2 = 51.52 N
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
the apparent weight of the object at Neptune's equator:
W = Fg - [4m*pi^2R/T^2]
= 51.52 - [4 * 4.6*pi*pi * 2.46×107 / (16*3600)2 ]
= 50.17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.