Service From: NOV 17 to DEC 20 (33 days) A.) In joules , how much energy did thi
ID: 1369098 • Letter: S
Question
Service From: NOV 17 to DEC 20 (33 days)
A.) In joules, how much energy did this household use?
B.) What was this household's average power consumption? Express your answer in both W and kW.
C.) The electric company has seen to it that each home is provided with roughly 120 V at each electrical outlet (there are a few that are 240 V but we'll ignore those). Using this fact and your previous answer (the power in W) determine the average current that was running through this house.
(-) NEW CHARGES (+) ADJUSTMENTS (+ OR -) AMOUNT DUE (=) $165.51 $165.51 $253.69 -$13.36 $240.33
Explanation / Answer
part A )
1kWh = 3.6 x 10^6 J
2068 kWh = 7.4448 x 10^9 J
part B )
total hour = 33 *24 = 792 hr
W = 1000 * kWh / h
W = 1000 * 2068 / 792
W = 2611.11 W
= 2.611 kW
part c )
P = VI
2611.11 = 120 *I
I = 21.76 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.