A spring with spring constant 24 N/m is compressed a distance of 7.5 cm by a bal
ID: 1369120 • Letter: A
Question
A spring with spring constant 24 N/m is compressed a distance of 7.5 cm by a ball with a mass of 205.5 g (see figure below). The ball is then released and rolls without slipping along a horizontal surface, leaving the spring at point A. The process is repeated, using a block instead, with a mass identical to that of the ball. The block compresses the spring by 7.5 cm and is also released, leaving the spring at point A. Assume the ball rolls, but ignore other effects of friction. (Assume that the ball is a solid ball.)
(a) What is the speed of the ball at point B?
_____m/s
(b) What is the speed of the block at point B?
______ m/s
Explanation / Answer
Here ,
a) for the sphere ,
let the velocity is v
USing conseration of energy
0.5 * m* v^2 + 0.5 * I * w^2 = 0.5 * k * x^2
0.5 * 0.2055 * v^2 + 0.5 * 0.4 * 0.2055 * r^2 * v^2/r^2 = 0.5 * 24 * 0.075^2
solving for v
v = 0.685 m/s
the speed of the sphere at B is 0.685 m/s
B) due to block
0.5 * m* v^2 = 0.5 * k * x^2
0.5 * 0.2055 * v^2 = 0.5 * 24 * 0.075^2
solving for v
v = 0.811 m/s
the speed of the block at B is 0.811 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.