A spring with a force constant k = 155 N/m is attached to the bottom of a large
ID: 1261204 • Letter: A
Question
A spring with a force constant k = 155 N/m is attached to the bottom of a large beaker which is then filled with water (figure (a)). A block of pine wood with a mass of 4.00 kg and a density of 630 kg/m3 is connected to the spring and the block-spring system comes to equilibrium as shown in figure (b). Determine the elongation ?L of the spring.
A spring with a force constant k = 155 N/m is attached to the bottom of a large beaker which is then filled with water (figure (a)). A block of pine wood with a mass of 4.00 kg and a density of 630 kg/m3 is connected to the spring and the block-spring system comes to equilibrium as shown in figure (b). Determine the elongation ?L of the spring.Explanation / Answer
in equilibrium position , force acting on the block are
Fb = force of buoyancy in up direction
Fg = force of gravity in down direction
Fs = spring force in down direction
m = mass of block = 4 kg
Pblock = density of block = 630 kg/m3
Vblock = m / Pblock = 4 kg / 630 kg/m3 = 4/630 m3
Pliquid = density of water = 1000 kg/m3
at equilibrium ::
Fb = Fg + Fs
Fb = Pliquid Vblock g = 1000 kg/m3 *(4/630 m3) * 9.8 m/s2 = 62.22 N
Fg = m g = 4 x 9.8 = 39.2 N
62.22 = 39.2 + kX
62.22 - 39.2 = (155) X
X = 0.1485 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.