A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1397369 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 7.40 N is applied. A 0.420-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x-5.00 cm and released from rest att 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.) (a) What is the force constant of the spring? 247 N/m (b) What are the angular frequency (), the frequency, and the period of the motion? rad/s Hz = 24.251 T= 0.25 (c) What is the total energy of the system? 0.31 (d) What is the amplitude of the motion? cm (e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle? Vmax1.21 amax 29.4 m/s m/s2 (f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm (g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.) 0.098 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s - m/sExplanation / Answer
f)
equation of motion
x = A*coswt
x = 5*cos(24.251*0.5) = 4.52 cm <------------answer
g)
v = dx/dt
v = -A*sinwt*w
v = -Aw*sinwt
v = -5*24.251*sin(24.251*0.5)
v = -0.5174 m/s <-------answe
a = dv/dt
a = -A*w*coswt*w
a = -w^2*A*coswt
a = -w^2*x
a = -24.251^2*0.0452
a = 1.096 m/s^2 <---------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.