A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1397401 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 8.70 N is applied. A 0.550-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to 5.00 cm and released from rest at t 0. Assume that the direction of the initial displacement is positive.) (a) What is the force constant of the spring? N/m (b) What are the angular frequency (c), the frequency, and the period of the motion? rad/s Hz (c) What is the total energy of the system? (d) What is the amplitude of the motion? Cm (e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle? m/s maX m/s amax. f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t 0.500 s Cm (g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s m/sExplanation / Answer
a)
We know,
F = k*x
where k = Spring constant
x = displacement = 3 cm = 0.03 m
So, 8.7 = k*0.03
So, k = 290 N/m <-------answer
b)
We know,
W = sqrt(k/m)
where W = angular frequency
So, W = ssqrt(290/0.55) = 22.96 rad/s <-----answer
Now, f = W/(2*pi) = 22.96/(2*pi) = 3.65 Hz <--------answer
So, T = 1/f = 0.274 s <------answer
c)
Total energy,Umax = 0.5*k*X^2
where X = 5 cm = 0.05 m
So, Umax = 0.5*290*0.05^2 = 0.363 J <----------answer
d)
amplitude = displacement = 5 cm <-------answer
e)
For max velocity,Vmax,
we can use energy conservation,
So KE = PE
So, 0,5*m*Vmax^2 = 0.5*k*X^2
So, 0.55*Vmax^2 = 290*0.05^2
So, Vmax = 1.15 m/s <-------answer
a_max = k*X/m = 290*0.05/0.55 = 26.4 m/s2 <------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.