6. An electric motor starts revving up, consuming energy according to the equati
ID: 1371051 • Letter: 6
Question
6. An electric motor starts revving up, consuming energy according to the equation W = C t^2 , where C = 200 J/s^2. (a) How long does it take for the engine to consume 1000 J of energy? (b) What is the equation giving the power output of the motor? (c) How long does it take for the motor to develop a power output of 1 hp? 7. The power required to move an object is P = K t^3, where t is the time and the constant K = 3 W/s^3. How much energy is required to move the object during the first 4 seconds?Explanation / Answer
1) w=ct^2
t=sqrt(w/c)=sqrt(1000/200)
t=2.24 sec
2) power =dw/dt=2ct
3) p=2ct
t=p/2c=745.7/200=1.864 sec
4) p=kt^3
energy= integration of power
w=kt^4/4
w=3*4^4/4=192 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.