6. According to the U.S. Department of Transportation\'s ectof 77 4v did not ani
ID: 3322113 • Letter: 6
Question
6. According to the U.S. Department of Transportation's ectof 77 4v did not aniveo nation's 12 largest airlines recorded on-time interest is to estimate the time Air Travel Consumer Report, the ed an on-time arrival percentage of 77.4% during 2001, Of mean delay time for the 22.6% of all flights that did notamve on imple random sample of 35 late arriving flights was selected, and the is sample of 35 flights was 14.2 minutes, with a standard deviation (s) al of 6.4 minutes. U for the mean delay time se this information to calculate and interpret a 95% confidence interv for all flights that did not arrive on time during 2013. (5 points) flights thExplanation / Answer
6.
TRADITIONAL METHOD
given that,
sample mean, x =14.2
standard deviation, s =6.4
sample size, n =35
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = standard deviation
n = sample size
standard error = ( 6.4/ sqrt ( 35) )
= 1.0818
II.
margin of error = t /2 * (stanadard error)
where,
ta/2 = t-table value
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed value of |t /2| with n-1 = 34 d.f is 2.032
margin of error = 2.032 * 1.0818
= 2.1982
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 14.2 ± 2.1982 ]
= [ 12.0018 , 16.3982 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DIRECT METHOD
given that,
sample mean, x =14.2
standard deviation, s =6.4
sample size, n =35
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed value of |t /2| with n-1 = 34 d.f is 2.032
we use CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
where,
x = mean
sd = standard deviation
a = 1 - (confidence level/100)
ta/2 = t-table value
CI = confidence interval
confidence interval = [ 14.2 ± t a/2 ( 6.4/ Sqrt ( 35) ]
= [ 14.2-(2.032 * 1.0818) , 14.2+(2.032 * 1.0818) ]
= [ 12.0018 , 16.3982 ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
interpretations:
1) we are 95% sure that the interval [ 12.0018 , 16.3982 ] contains the true population mean
2) If a large number of samples are collected, and a confidence interval is created
for each sample, 95% of these intervals will contains the true population mean
we are 95% sure that the interval [ 12.0018 , 16.3982 ] conclude that mean delay time of flights did not arrive on time during 2013
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.