A particle moves in the xy plane as shown in the figure below and experiences a
ID: 1372221 • Letter: A
Question
A particle moves in the xy plane as shown in the figure below and experiences a friction force with constant magnitude 2.97 N, always in the direction opposite the objects velocity. Calculate the work that you must do to slide the object at constant speed against the friction force as the object moves along the following paths. (a) the purple path O to A followed by a return purple path to O (b) the purple path O to C followed by a return blue path to O (c) the blue path O to C followed by a return blue path to O (d) Each of your three answers should be nonzero. What is the significance of this observation? The force of friction is a nonconservative force. The force of friction is a conservative force.Explanation / Answer
1)W=4.14*10
=41.4 J
2)4.14*10+4.14*5*2^1/2
=70.674 J
3)W=4.14*20
=82.8 J
4)non conservative
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.