Consider a portion of a cell membrane that has a thickness of 7.50 nm and 1.8 Co
ID: 1372720 • Letter: C
Question
Consider a portion of a cell membrane that has a thickness of 7.50 nm and 1.8
Consider a portion of a cell membrane that has a thickness of 7.50 nm and 1.8 A mum A? 1.8 A mum in area. A measurement of the potential difference across the inner and outer surfaces of the membrane gives a reading of 88.5 mV. The resistivity of the membrane material is 1.30 x 107 ? Am. (a) Determine the amount of current that flows through this portion of the membrane. A (b) By what factor does the current change if the side dimensions of the membrane portion is doubled? The other values do not change.Explanation / Answer
V = 88.5 mV = 0.0885 V
resistivity , r = 1.3*10^7 ohm.m
d = 7.5 nm = 7.5*10^-9 m
A = 1.8um * 1.8um = 1.8^2*10^-12 m2 = 3.24*10^-12 m2
a)
So, resistance, R = r*d/A
So, R = 1.3*10^7*7.5*10^-9/(3.24*10^-12)
So, R = 3*10^10 ohm
So, Current, I = V/R = 0.0885/(3*10^10) = 2.95*10^-12 A <-------------answer
b)
If side dimensions are doubled the area becomes 4 times. and the thickness 2 times
So, R = Ro*2 times/4 times = 2*Ro <----------- 2 times the resistance
So, current changes by V/(2Ro) = 0.5*times the original <------- current becomes half
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.