Consider a portion of a cell membrane that has a thickness of 7.50nm and 1.3 mic
ID: 2133123 • Letter: C
Question
Consider a portion of a cell membrane that has a thickness of 7.50nm and 1.3 micrometers x 1.3 micrometers in area. A measurement of the potential difference across the inner and outer surfaces of the membrane gives a reading of 92.2mV. The resistivity of the membrane material is 1.30 x 10^7 ohms*m
PLEASE SHOW WORK!
a) Determine the amount of current that flows through this portion of the membrane
Answer: _____A
b) By what factor does the current change if the side dimensions of the membrane portion is halved? The other values do no change
increase by factor of 2
decrease by factor of 8
decrease by factor of 2
decrease by a factor of 4
increase by factor of 4
Explanation / Answer
A =(1.3*10^-6)^2 =1.69*10^-12 m^2
R=pL/A =(1.3*10^7)(7.5*10^-9)/(1.69*10^-12)
R=5.77*10^10 ohms
I=V/R =92.2*10^-3/5.77*10^10
I=1.60*10^-12 A
b)
S=So/2=1.3/2 =0.65um
A=(0.65*10^-6)^2=4.225*10^-13 m^2
R=1.3*10^7*7.5*10^-9/(4.225*10^-13)
R=2.31*10^11 ohms
I =92.2*10^-3/2.31*10^11
I=4*10^-13 A
I1/I2 =1/4
I2 =(1/4)I1
so decreases by a factor of 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.