The circuit shown in the diagram is assembled from two 1.5 V batteries, thick co
ID: 1373566 • Letter: T
Question
The circuit shown in the diagram is assembled from two 1.5 V batteries, thick copper connecting wires,
and two conducting rods. Rod 1 has a cross sectional area of 2.0
The circuit shown in the diagram is assembled from two 1.5 V batteries, thick copper connecting wires, and two conducting rods. Rod 1 has a cross sectional area of 2.0?10-6 m2and a length of 7 cm. Rod 2 has a cross sectional area of 1.5?10-7m2and is 16 cm long. The material of which both rods are made has 3?1025mobile electrons per cubic meter, and an electron mobility of 3?10?4(m/s)/(N/C).You may assume that the electric fields in the copper connecting wires is very small compared to the electric fields in the conducting rod a. What is the magnitude of the electric field at location A in rod 1? b. What is the conventional current passing through rod 1 c. What is the resistance of rod1Explanation / Answer
total V =3 volt
electric field
R1=rho L1/A1 and rho =1/sigma
R2=rho L2/A2
sigma =ne mu
=3 x 10^2 X 1.6 x 10^-19x3x10^4 =1.44 x 10 ^11
a) R1 =2.4 x10^-7 ohm
R2 =7.4 x 10^-6 ohm
i=V/R =392133
V1=IR1 =0.093
E=V/l
=0.093/0.07=1.36
V=IR
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.