A 2.2kg object is moving to the right in the positive xdirection with a speed of
ID: 1374034 • Letter: A
Question
A 2.2kg object is moving to the right in the positive xdirection with a speed of 1.5m/s .
Part A
Object experiences the force shown in (Figure 1) . What is the object's speed after the force ends?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the direction of the object
Explanation / Answer
a)
From Graph
F=2 N and t=0.5 s
acceleration
a=F/m =2/2.2 =0.909 m/s2
object's speed after the force ends
V=Vo+at =1.5 +0.909*0.5
V=1.95 m/s
b)
Since final velocity is positive ,the object is moving to the right
c)
From graph
F=-2 N and t=0.5 s
acceleration
a=-F/m =-2/2.2 =-0.909 m/s2
object's speed after the force ends
V=1.5+(-0.909)*0.5
V=1.04 m/s
d)
Since final velocity is positive ,the object is moving to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.