Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.70m lon
ID: 1374880 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.70m long. One person lifts at one end with a force of 360N , and the other lifts the opposite end with a force of 610N .
Part A
What is the weight of the motor?
970
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Where along the board is its center of gravity located?
1.70
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Suppose the board is not light but weighs 180N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
790
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Where is its center of gravity located?
1.6
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect PART D PLEASE
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.70m long. One person lifts at one end with a force of 360N , and the other lifts the opposite end with a force of 610N .
Part A
What is the weight of the motor?
w =970
NSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Where along the board is its center of gravity located?
x =1.70
m from the end where the 360-N force is appliedSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Suppose the board is not light but weighs 180N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
w =790
NSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Where is its center of gravity located?
x=1.6
m from the end where the 360-N force is appliedSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect PART D PLEASE
Explanation / Answer
Now , for the centre of gravity
let the distance is x from the 360 N end
as the net weight ,W = 970 N
balacing the torque about the 360 N end
610 * 2.7 - 970 * x = 0
x = 1.70 m
the centre of gravity is located at x = 1.70 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.