Two particles, with charges of q_1 = 60.0 nC and q_2 = -60.0 nC, are placed at t
ID: 1543536 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of q_1 = 60.0 nC and q_2 = -60.0 nC, are placed at the points with coordinates (0, 4.00 cm) and (0, -4.00 cm) as shown in the figure below. A particle with charge q_3 = 30.0 nC is located at the origin. Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges. A fourth particle, with a mass of 2.04 times 10^-13 kg and a charge of q_4 = 120.0 nC, is released from rest at the point (3.00 cm, 0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away. m/sExplanation / Answer
part a:
electric potential energy =k*((q1*q2/d12)+(q2*q3/d23)+(q3*q1/d13))
where k=coloumb's constant=9*10^9
q1=60*10^(-9) C
q2=-60*10^(-9) C
q3=30*10^(-9) C
d12=distance between q1 and q2=8 cm=0.08 m
d23=distance between q2 and q3=4 cm=0.04 m
d13=distance between q1 and q3=0.04 m
hence electrical potential energy of the configuration
=9*10^9*((60*10^(-9)*(-60)*10^(-9)/0.08)+(30*10^(-9)*(-60)*10^(-9)/0.04)+(60*10^(-9)*(30)*10^(-9)/0.04))
=-4.05*10^(-4) J
part b:
distance of q4 from q1=d14=sqrt(4^2+3^2)=5 cm=0.05 m
distance of q4 from q2=d24=sqrt(4^2+3^2)=5 cm =0.05 m
distance of q4 from q3=d34=3 cm=0.03 m
electric potential at the location of q4=k*((q1/d14)+(q2/d24)+(q3/d34))
=9*10^9*((60*10^(-9)/0.05)+((-60)*10^(-9)/0.05)+(30*10^(-9)/0.03))=9000 volts
so when the particle has moved to large distance away,
electrical potential energy will be converted to kinetic energy
hence charge*potential =0.5*mass*speed^2
==>speed=sqrt(2*charge*potential/mass)
=sqrt(2*120*10^(-9)*9000/(2.04*10^(-13)))
=1.029*10^5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.