Two particles of mass m1= 2.3 kg and mass m2 = 4.1 kg that are free to move on a
ID: 2192192 • Letter: T
Question
Two particles of mass m1= 2.3 kg and mass m2 = 4.1 kg that are free to move on a horizontal track are initially held at rest so that they compress a spring as shown in the figure below. The spring has a spring constant k = 395 N/m and is compressed 0.11 m. Find the final velocities of the two particles.
v1 = m/s
v2 = m/s
Two particles of mass m1= 2.3 kg and mass m2 = 4.1 kg that are free to move on a horizontal track are initially held at rest so that they compress a spring as shown in the figure below. The spring has a spring constant k = 395 N/m and is compressed 0.11 m. Find the final velocities of the two particles. v1 = m/s v2 = m/sExplanation / Answer
0.5*395*(0.11)^2=0.5*2.3*v1^2+0.5*4.1*v2^2 2.3*v1=4.1*v2 v2=0.64 m/s v1=1.15 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.