Two particles 1 and 2, each carrying 75 pC of charge, are released from rest on
ID: 3161434 • Letter: T
Question
Two particles 1 and 2, each carrying 75 pC of charge, are released from rest on a nonconducting, low-friction track. Particle 1 accelerates initially at 7.0 m/s2 . Particle 2, which has a mass of 0.43 mg , accelerates initially at 9.0 m/s2 .
Part A What is the mass of particle 1? Express your answer with the appropriate units. x..10n value Units m1. Submit My Answers Give U Incorrect: Try Again: 5 attempts remaining Part B What is the separation distance between the particles at the instant they are released? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give UExplanation / Answer
here,
accelration of particle 1 , a1 = 7 m/s^2
mass of 2 , m2 = 0.43 mg
accelration of particle 2 , a2 = 9 m/s^2
a)
let the mass of particle 1 be m1
m1 * a1 = m2 * a2
m1 * 7 = 0.43 mg * 9
m1 = 0.55 mg = 5.5 * 10^-7 kg
the mass of particle 1 is 5.5 * 10^-7 kg
b)
magnitude of charge , q = 75 pF = 7.5 * 10^-11 F
let the sepration between them be d
k * q^2 /d^2 = m1 * a1
9 * 10^9 * (7.5 * 10^-11)^2 /d^2 = 5.5 * 10^-7 * 7
d = 3.63 * 10^-3 m
the sepration between the charges is 3.63 * 10^-3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.