Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two particles A (of mass m) and B (of mass 4m) are connected by a model string w

ID: 1890397 • Letter: T

Question

Two particles A (of mass m) and B (of mass 4m) are connected by a model string which passes over a frictionless pulley as shown. A moves downwards while B moves horizontally on a frictionless surface: to the right. Both particles move with a common acceleration. When m = 6.42: calculate the tension, in N: in the model string, giving your answer to 3 decimal places. Take the magnitude of the acceleration due to gravity to be 9.81-ms 2. Hint: Apply Newton's 2nd Law to each of the two particles A and B.

Explanation / Answer

for mass A mg-T=ma (1) FOR MASS B= T=4ma putting T in 1 5ma=mg a=g/5=1.962 T=4*6.42*1.962=50.384 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote