Two particles of mass m 1 = 10 kg and m 2 = 24 kg are connected by a massless ro
ID: 2257008 • Letter: T
Question
Two particles of mass m1 = 10 kg and m2 = 24 kg are connected by a massless rod of length 1.3 m. Find the moment of inertia of this system for rotations about the following pivot points. Assume the rotation axis is perpendicular to the rod.
(a) at the center of the rod kg Two particles of mass m1 = 10 kg and m2 = 24 kg are connected by a massless rod of length 1.3 m. Find the moment of inertia of this system for rotations about the following pivot points. Assume the rotation axis is perpendicular to the rod. at the center of the rod the end at m1 the end at m2 at the center of massExplanation / Answer
a) I1 = m1*(L2)^2 + m2*(L/2)^2 = 14.365 kg m^2
b) I2 = m2*L^2 = 40.56 kg m^2
c) I3 = m1*L^2 =16.9 kg m^2
d) d = m2*L/(m1+m2) = 0.92 m from m1
I4 = m1*d^2 +m2*(L-d)^2 = (10*0.9176^2) + (24*(1.3-0.92)^2) =11.92 kg m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.