Two particles of mass m 1 = 1.2 kg and m 2 = 3.2 kg undergo a one-dimensional he
ID: 2260711 • Letter: T
Question
Two particles of mass m1 = 1.2 kg and m2 = 3.2 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 10 m/s and v2i = -7.4 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.)
Two particles of mass m1 = 1.2 kg and m2 = 3.2 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 10 m/s and v2i = -7.4 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.) Find the velocity after the collision. How much kinetic energy is lost in the collision?Explanation / Answer
a) by momentum balance
m1v1+m2v2= (m1+m2)*v
==> v=(1.2*10-3.2*7.4)/(1.2+3.2)=-2.6545 m/s
b) change in kinetic energy=0.5*1.2*10^2+0.5*3.2*7.4^2- 0.5*4.4*2.6545^2=132.11 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.