Two particles of mass m 1 = 1.1 kg and m 2 = 3.0 kg are traveling with velocitie
ID: 2260708 • Letter: T
Question
Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 3.0 kg are traveling with velocities v1 = 4.5 m/s, and v2 = 2.8 m/s as shown in the figure below. What is the total momentum of this system? Be sure to give the magnitude and direction of the momentum.
magnitude kg Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 3.0 kg are traveling with velocities v1 = 4.5 m/s, and v2 = 2.8 m/s as shown in the figure below. What is the total momentum of this system? Be sure to give the magnitude and direction of the momentum.Explanation / Answer
total momentum = m1v1 i +m2v2 j
==> P= 1.1*4.5 i +3*2.8 j=4.95 i +8.4 j
==> magnitude=sqrt(4.95^2+8.4^2)=9.75 N
==> direction = arctan(8.4/4.95)=59.48 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.