Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two particles of mass m 1 = 1.1 kg and m 2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional he

ID: 2259928 • Letter: T

Question

Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 15 m/s and v2i =-6.7 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.)

Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 15 m/s and v2i =-6.7 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.) Find the velocity after the collision. How much kinetic energy is lost in the collision?

Explanation / Answer

a)m1v1+m2v2/(m1+m2) = (1.1*15-2.6*6.7)/ (1.1+2.6) = -0.25m/s

b) initial kinetic energy = 0.5*(1.1*15*15+2.6*6.7*6.7)

final kinetic energy = 0.5*(1.1+2.6)*0.25*0.25

loss of kinetic energy =

0.5*(1.1*15*15+2.6*6.7*6.7) - 0.5*(1.1+2.6)*0.25*0.25=182J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote