Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two particles of mass m 1 = 1.1 kg and m 2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional he

ID: 2258078 • Letter: T

Question

Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 15 m/s and v2i =-6.7 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.)

Two particles of mass m1 = 1.1 kg and m2 = 2.6 kg undergo a one-dimensional head-on collision as shown in the figure below. Their initial velocities along x are v1i = 15 m/s and v2i =-6.7 m/s. The two particles stick together after the collision (a completely inelastic collision). (Assume to the right as the positive direction.) Find the velocity after the collision. m/s How much kinetic energy is lost in the collision? J

Explanation / Answer


final velocity V=m1*V1i-m2*V2i/(m1+m2)=-0.92/(1.1+2.6)=-0.2486 m/sec

B) change in K.E is =K.Ef-K.Ei...

K.Ef=(1/2)(m1+m2)V^2=0.114 J

K.Ei=65.393 J

change in K.E=65.279 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote