Two particles, with charges of q_1 = 80.0 nC and q_2 = -80.0 nC, are placed at t
ID: 1529677 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of q_1 = 80.0 nC and q_2 = -80.0 nC, are placed at the points with coordinates (0, 8.00 cm) and (0, -8.00 cm) as shown in the figure below. A particle with charge q_3 = 40.0 nC is located at the origin. Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges. A fourth particle, with a mass of 2.49 times 10^-13 kg and a charge of q_4 = 160.0 nC, is released from rest at the point (6.00 cm, 0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away.Explanation / Answer
Potential at position 6cm=
k(q1/r1 +q2/r2 + q3/r3)
9*109(80nC/0.1 + -80nC/0.1 + 40nC/0.06) = 6000V
Now U = Vq = 6000*160nC = 9.6*10-4J
That will be its KE at infinity
So
KE = 0.5mv2 = 9.6*10-4
0.5*2.49*10-13v2 = 9.6*10-4
v = 87811.408 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.