A white billiard ball with mass mw = 1.35 kg is moving directly to the right wit
ID: 1376971 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.35 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.06 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.35 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of theta w = 42 degree and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of theta b = 48 degree. 1) What is the final speed of the white ball? m/s 2) What is the final speed of the black ball? m/s 3) What is the magnitude of the final total momentum of the system? kg-m/s 4) What is the final total energy of the system? JExplanation / Answer
1.35
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.