What linear speed must a 5.5 times 10-2kg hula hoop have if its total kinetic en
ID: 1377641 • Letter: W
Question
What linear speed must a 5.5 times 10-2kg hula hoop have if its total kinetic energy is to be 0.10J? Assume the hoop rolls on the ground without slipping. Express your answer using two significant figures. A centrifuge with an angular speed of 6200rpm produces a maximum centripetal acceleration equal to 6880(7 (that is> 6880 times the acceleration of gravity). What is the diameter of this centrifuge? What force must the bottom of the sample holder exert on a 15.0-g sample under these conditions?Explanation / Answer
1)
A)
Total KE = 1/2 mv2 + 1/2 I?2
I = mr2 , ? = v/r
SO,
Total KE = mv2 = 0.10
m = 0.055
i.e v = 1.348 m/sec
Therefore, the answer is 1.35 m/sec
2)
A)
6880*9.8 = r *(6200*2*pi/60)^2
67424 = r*421541.77
r = 0.16 m
diameter = 2*r = 2*0.16 = 0.32 m
B)
F = m*a = 15*10^-3*6880*9.8 = 1011.36 N = 1.011 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.