The diagram shows a schematic of a TV tube. Electrons are accelerated from the c
ID: 1378267 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)
Use energy conservation and assume the electron starts at zero kinetic energy (at rest).
qV = (1/2)mv^2
-> v = sqrt(2qV/m)
=sqrt(2*1.6*10-19*10*103/9.31*10-31)
=sqrt(3.437*1015)
=0.586*108m/s
b)
s=0.5at2
t=sqrt(0.05/0.5*214.82*108)
=2.15*10-6seconds
c)
field between plates
E=V/d
=1500/1.2*10-2
=1250v/m
d)
F=qE
ma=qE
a=1.6*10-19*1250/9.31*10-31
=214.82*108m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.