An 8.70-cm-diameter, 320g solid sphere is released from rest at the top of a 2.0
ID: 1378720 • Letter: A
Question
An 8.70-cm-diameter, 320g solid sphere is released from rest at the top of a 2.00-m-long, 20 degree incline. It rolls, without slipping, to the bottom. A) What is the sphere's angular velocity at the bottom of the incline? B) What fraction of its kinetic energy is rotational? An 8.70-cm-diameter, 320g solid sphere is released from rest at the top of a 2.00-m-long, 20 degree incline. It rolls, without slipping, to the bottom. A) What is the sphere's angular velocity at the bottom of the incline? B) What fraction of its kinetic energy is rotational? A) What is the sphere's angular velocity at the bottom of the incline? B) What fraction of its kinetic energy is rotational?Explanation / Answer
h=lsin thetha
=2sin20
=1.82m
k= .5I?^2
I(solid sphere)= (2/5)MR^2
Eo=Ef
Po+Ko=Pf+Kf
Po=Krot+Ktrans
mgh=.5I?^2+.5mv^2
mgh=.5(2/5)MR^2 (v/R)^2+.5mv^2
gh= (2/10)v^2 + .5v^2
v=sqrt[ (10/7)gh )
=sqrt(1.42*9.8*1.82)
=sqrt(25.3)
v=5.02m/sec
?=(v/r)=
=5.02/(0.087/2)
= 5.02/0.0435
w=115.4rad/sec
b)Now let us calculate the kinetic energy.
KEr = (1/2)I*w^2 = (1/2)[2*M*R^2/5]*w^2
KEr = (1/5)[M*R^2]*w^2
KEr = 0.2(0.320*(0.0435)^2)(115.4)^2
KEr=1.61J
Total kinetic energy = PE = M*g*H
=0.320*9.8*1.82
=5.7J
Fraction of the kinetic energy that is rotational = KEr/PE = 1.61/5.7
Fraction = 0.282
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.