The telescope at a small observatory has objective and eyepiece focal lengths re
ID: 1381534 • Letter: T
Question
The telescope at a small observatory has objective and eyepiece focal lengths respectively of 18.4 m and 12 cm. If this telescope is used to view a 1620 m diameter lunar crater on the surface of the moon
from the surface of the Earth, determine the following.
(a) angular magnification of the telescope
(b) size of the first image
m
(c) length of the barrel of the telescope
m
(d) angle subtended at the unaided eye by the lunar crater
rad
(e) angle subtended at the eye when the lunar crater is viewed through the telescope
rad
Explanation / Answer
We know for telescope, magnification is
M = Fo/Fe = B/A
where
B = angle subtended by final image at eye
A is angle subtended by object at eye
M = 18.4/12 = 153
For objective lens Hi/Ho = V/U = 4.21*10-10
or Hi which is inverted = 162 * 4.21*10-10 = 6.82 * 10-7 m
tanA = Hi/V = 6.82 * 10-7/ 18.4 = 37*10-8
or A = 2.12 * 10-5 radians
B/A = 153
or B = 3.24*10-6 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.