The telescope at a small observatory has objective and eyepiece focal lengths re
ID: 1455096 • Letter: T
Question
The telescope at a small observatory has objective and eyepiece focal lengths respectively of 19.4 m and 12 cm. If this telescope is used to view a 1480 m diameter lunar crater on the surface of the moon 3.77 x 10^8 m from the surface of the Earth, determine the following. angular magnification of the telescope size of the first image length of the barrel of the telescope angle subtended at the unaided eye by the lunar crater angle subtended at the eye when the lunar crater is viewed through the telescopeExplanation / Answer
a) Angular magnification; AM = fo/fe
where, fo is the focal length of the objective lens and fe is the focal length of the eye piece
so, AM = 19.4*100/12 = 161.67
d) angle subtended = 57 * size of crater / distance of moon = 57 * 1480/ (3.77*108) = 3.834e-6 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.