An object is placed 10 m before a convex lens with focal length 5.7 m . Another
ID: 1382321 • Letter: A
Question
An object is placed 10 m before a convex lens with focal length 5.7 m . Another concave lens is placed 9.88 m behind the first lens with a focal length ?1.8 m (see the figure below). Note: Make a ray diagram sketch in order to check your numerical answer.
A. At what distance is the first image from the first lens? Answer in units of m.
B. What is the magnification of the first image?
C. At what distance is the second image from the second lens? Answer in units of m.
D. What is the magnification of the final image, when compared to the initial object?
f2 5.7 m Pl 10 m 9.88 m 0 10 15 20Explanation / Answer
Given that,
o1 = 10 m ; f1 = 5.7 m
D = 9.88 m and f2 = - 1.8 m
A) we know that,
1/f = 1/i + 1/o
i = o x f / (o - f)
i1 = o1 x f1 / (o1 - f1) = 10 x 5.7 / (10 - 5.7) = 57/4.3 = 13.26
hence the distance of first image = i1 = 13.26 meters to the right of first lens.
B)Magnitfication is given by:
M = -i / o
M1= -i1/o1 = -13.26/10 = -1.326
Hence M1 = -1.326
C)we already got i1 = 13.26 m now, this will act as the object for the second lens, so we have
o2 = D - i1 = 9.88 - 13.26 = -3.38 m
again we will use the same expression
I2 = o2 x f2 / (o2 - f2) = (-3.38) (-1.8) / (-3.38 - (-1.8) = 6.084/1.58 = - 3.85m
Hence i2 = -3.85 m to the left of second lens (bwteen the two lenses)
D)M2 = -i2 /o2 = - (-3.85) / (-3.38) = - 1.14
Hence M2 = -1.14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.